UA RU EN

(044) 592-73-94    (044) 592-10-15
(098) 402-54-22    (050) 844-00-43
(096) 702-54-22    (063) 030-97-20

 

 

 

 

 

 

 

 


Розширено перелік валютних послаблень для бізнесу і населення

7 лютого 2019 року запрацював Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. №2473-VIII, який вводиться ряд валютних послаблень для бізнесу і населення, зокрема, вирішено:

1. Дозволити бізнесу репатріацію дивідендів в іноземній валюті за 2018 рік. Такі операції будуть здійснюватися в межах загального ліміту на повернення дивідендів, нарахованих за періоди до 2018 року включно, в межах 7 млн. євро в місяць.

2. Скасувати для бізнесу вимогу попереднього резервування коштів в гривні для подальшої покупки валюти (режим Т + 1) з 7 лютого.

3. Надходження в іноземній валюті підлягають обов'язковому продажу на валютному ринку з 7 лютого 2019 до 28 лютого 2019 (включно) в розмірі 50%, з 1 березня 2019 - в розмірі 30%.

НБУ також надав можливість населенню проводити операції з онлайн-продажу іноземної валюти та банківських металів на суму до 150 тис. грн. не в операційний, а в календарний день. Це означає, що онлайн-покупка валюти через інтернет-банкінг і мобільні додатки доступна громадянам в режимі 24/7.

Крім цього, НБУ уточнив, що перерахування валюти за кордон юридичними особами для розміщення на депозитних рахунках (в межах ліміту 2 млн. євро на рік) можливо тільки за рахунок власної, а не купленої іноземної валюти.

У той же час для протидії непродуктивного відтоку капіталу НБУ заборонив бізнесу і населенню переказувати кошти з метою надання кредитів, здійснення інвестицій або розміщення на банківських рахунках в державі-агресорі/державі-окупанті, офшорних зонах і країнах, які не виконують/неналежно виконують рекомендації FATF . Також Національний банк тимчасово зберіг обмеження з купівлі банками облігацій зовнішньої державної позики України.

За пропозиціями банківського співтовариства спрощено окремі вимоги щодо здійснення валютного нагляду банками. Зокрема, для зменшення їх операційних і часових витрат скасовано вимогу щодо складання письмового висновку як по кожній операції, так і за договором.

Також скорочено перелік індикаторів сумнівних операцій при здійсненні валютного нагляду. Зокрема, фінансова допомога, за рахунок якої здійснюється операція, не буде вважатися окремим індикатором, а аналізуватися фінансовими установами в рамках заходів по встановленню джерел походження коштів клієнта.

Зазначені зміни затверджені постановами Правління НБУ від 05.02.2019 р. №33, а також від 06.02.2019 р. №35.

Останньою також передбачається, зокрема:

1. Банкам забороняється здійснювати купівлю безготівкової іноземної валюти за дорученням/заявою клієнтів-резидентів з метою розміщення коштів на вкладні (депозитні) рахунки в банку і/або на рахунки за кордоном в іноземній фінансовій установі.

Однак ця заборона не поширюється на операції:

1) фізичних осіб з купівлі іноземної валюти з метою розміщення коштів на власних рахунках за кордоном;

2) фізичних осіб з купівлі іноземної валюти в незначному розмірі;

3) юридичних осіб/фізичних осіб-підприємців з купівлі іноземної валюти з метою розміщення коштів на власних рахунках за кордоном, що обумовлено необхідністю утримання власних відокремлених підрозділів за кордоном і/або виконання зобов'язань за зовнішньоекономічними контрактами (крім зобов'язань щодо переведення сум вкладів (депозитів) на рахунки в іноземних фінансових установах).

2. Банкам забороняється здійснювати за дорученням клієнтів перекази у гривні за поточними неторговельними операціями за межі України (крім операцій, що здійснюються через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у національній валюті України, відкриті в банках).

3. Банк з метою здійснення валютного нагляду за відповідністю операції клієнта-резидента з переказу коштів з його поточного рахунку в національній валюті на поточний рахунок нерезидента, відкритий в банку, має право (при необхідності) попередньо зарахувати ці кошти в гривнях на рахунок 1919.

4. Банк, через який проводилась оплата імпорту без ввезення продукції на територію України, здійснює валютний контроль за операцією з експорту продукції, по якій продукція, яка була придбана резидентом за відповідним імпортним договором, перепродається нерезиденту.